friend       volunteer 

 

 

 

 

 

 HOME        PRACTISCH        PROGRAMMA        CONTACT        PARTNERS        SPONSORS 

 

 
 

 12H30 - 14H 
 ERIK VERMEULEN - BEN SLUIJS DUO 

BEN SLUIJS (BE) saxophone & flutes
ERIK VERMEULEN (BE) piano

 14H - 15H 
 TALIBAM! 

MATT MOTTEL (US) keyboards
KEVIN SHEA (US) drums

 15H - 17H 
 tba 

... (...) ...
... (...) ...

 17H - 18H 
 TALIBAM! + guests 

MATT MOTTEL (US) keyboards
KEVIN SHEA (US) drums
tba ...

 18H - 19H30 
 BRANDHAARD 

STEVEN DELANNOYE  (BE) tenor saxophone
JEAN-PAUL ESTIEVENART (BE) trumpet
BERT COOLS (BE) guitar
MARK SCHILDERS (NL) drums & percussion

 19H30 - 20H30 
 TALIBAM! + guests 

MATT MOTTEL (US) keyboards
KEVIN SHEA (US) drums
tba ...

 20H30 - 22H 
 JEROEN VAN HERZEELE QUARTET 

JEROEN VAN HERZEELE (BE) alto & soprano saxophone
FABIAN FIORINI (BE) piano
NATHAN WOUTERS (BE) double bass
GIOVANNI BARCELLA (IT)

 12H30 - 14H30 
 ORIOL ROCA TRIO 

GIOVANNI DI DOMENICO (IT) piano
MANOLO CABRAS (IT) double bass
ORIOL ROCA (ES) drums

 14H30 - 15H30 
 AUGUSTO PIRODDA solo

AUGUSTO PIRODDA (IT) piano

 15H30 - 17H 
 VELOMENAAL 

WARRE VAN DE PUTTE (BE) saxophone
WOUTER VAN DEN BROECK (BE) piano

 17H - 18H 
 AUGUSTO PIRODDA - LYNN CASSIERS DUO 

AUGUSTO PIRODDA (IT) piano
LYNN CASSIERS (BE) voice

 18H - 19H30 
 SEPPE, HUGO & PAUL 

SEPPE GEBRUERS (BE) 2 piano's
HUGO ANTUNES (PT) double bass
PAUL LOVENS (DE) drums

 19H30 - 20H30 
 AUGUSTO PIRODDA / LYNN CASSIERS
& friends 
AUGUSTO PIRODDA (IT) piano
LYNN CASSIERS (BE) voice
tba ...

 20H30 - 22H 
 FULL BLAST 
 [Broetzmann-Pliakas-Wertmueller] 
PETER BRÖTZMANN (DE) reeds
MARINO PLIAKIS (CH) electric bass
MICHAEL WERTMUELLER (CH) drums

 12H30 - 14H 
 SUURA 

WEREND VAN DEN BOSSCHE (BE) reeds
NICOLAS VAN BELLE (BE) guitar
EMANUEL VAN MIEGHEM (BE) double bass

 17H30 - 19H 
 PUNK KONG

GIOTIS DAMIANIDIS (GR) electric bass
RUBEN VERBRUGGEN alto & baritone saxophone
VIKTOR PERDIEUS (BE) tenor & baritone saxophone
GREGOIRE TIRTIAUX (BE) alto & baritone saxophone
JOAO LOBO (PT) drums

 19H - 20H30 
 JOZEF DUMOULIN & LIDLBOJ 

JOZEF DUMOULIN (BE) rhodes, keys & electronicss
LYNN CASSIERS (BE)  voice & electronics
DRIES LAHEYE (BE) electric bass
BO VAN DER WERF (BE) baritone saxophone & electronics
ERIC THIELEMANS (BE) drums

 20H30 - 22H 
 FILIP WAUTERS' SPOOK 
carte blanche
FILIP WAUTERS (BE) pedal steel & guitar
NICOLAS ROMBAUTS (BE) double bass
SIMON SEGERS (BE) drums

 12H - 13H 
 FRANKE & MOYAERTS 

MAXIME MOYAERTS (BE) piano
MARIE-PAULE FRANKE (BE) voice

 13H - 14H30 
 ANDERSON, BENNINK, GLERUM, VAN KEMENADE 

PAUL VAN KEMENADE (NL) saxophone
RAY ANDERSON (US) trombone
ERNST GLERUM (NL) double bass
HAN BENNINK (NL) drums & percussion

 14H30 - 17H 
 DRUM SUMMIT 

at different spots in the park
GIOVANNI BARCELLA (IT) drums
ORIOL ROCA (ES) drums
MAREK PATRMAN (CZ) drums

more names to follow

 15H30 - 16H30 
 FRANKE & MOYAERTS 

MAXIME MOYAERTS (BE) piano
MARIE-PAULE FRANKE (BE) voice

 17H30 - 18H15 
 DRUM SUMMIT FINALE 

GIOVANNI BARCELLA (IT) drums
ORIOL ROCA (IT) drums
MAREK PATRMAN (CZ) drums
more names to follow

 18H15 - 19H30 
 KAZE 

SATOKO FUJII (JP) piano
NATSUKI TAMURA (JP) trumpet
CHRISTIAN PROUVOST (FR) trumpet
PETER ORINS (FR) drums

 19H30 - 20H30 
 FRANKE & MOYAERTS 

MAXIME MOYAERTS (BE) piano
MARIE-PAULE FRANKE (BE) voice

 20H30 - 22H 
 LODE VERCAMPTS' LAS 
carte blanche
LODE VERCAMPT (BE) cello
STEVEN DELANNOYE (BE) tenor saxophone
ARTAN BULESHKAJ (BE) guitar

 12H - 14H30 
 AGO! BENIN BRASS 

CELESTIN AHISSOU ELLEGUE (BJ) trumpet
C.J. KETONOUHO ZOUNTEGNI (BJ) trumpet
ANICET HOUNGBO (BJ) trumpet
ERIC YOVOGAN (BJ) trumpet
LUC MISHALLE (BE) saxophone
PASCAL ROUSSEAU (FR) tuba
JEAN-BAPTISTE EMMANUEL DEDJI (BJ) percussion
NAPOLEON ARMEL ROCK DEDJI (BJ) percussion
JEAN GNOLONFOUN (BJ) percussion & drums

 14H30 - 15H30 
 PILOOT 

FLORIAN GUIBERT (BE) flute & electronics
CYRILLE DE HAES (BE) double bass & electronics
JEAN-PHILIPPE DE GHEEST (BE) drums & electronics

 15H30 - 16H30 
 PARCOURS IMPROVISE curated by SATOKO FUJII 
at different spots in the park
SATOKO FUJII (JP) piano
SEPPE GEBRUERS (BE) keyboards
PETER JACQUEMYN (BE) double bass
HANNE DE BACKER (BE) baritone saxophone
AI TOMONO (JP) violin
CHRISTIAN PROUVOST (FR) trumpet
SAMUEL CARPENTIER (FR) trombone
NICOLAS MAHIEUX (FR)double bass
 drums
PETER ORINS (FR) drums

 16H30 - 17H30 
 PILOOT 

FLORIAN GUIBERT (BE) flute & electronics
CYRILLE DE HAES (BE) double bass & electronics
JEAN-PHILIPPE DE GHEEST (BE) drums & electronics

 17H30 - 18H30 
 PARCOURS IMPROVISE curated by SATOKO FUJII 
at different spots in the park
SATOKO FUJII (JP) piano
SEPPE GEBRUERS (BE) keyboards
PETER JACQUEMYN (BE) double bass
HANNE DE BACKER (BE) baritone saxophone
AI TOMONO (JP) violin
CHRISTIAN PROUVOST (FR) trumpet
SAMUEL CARPENTIER (FR) trombone
NICOLAS MAHIEUX (FR)double bass
 drums
PETER ORINS (FR) drums

 18H30 - 19H30 
 PILOOT 

FLORIAN GUIBERT (BE) flute & electronics
CYRILLE DE HAES (BE) double bass & electronics
JEAN-PHILIPPE DE GHEEST (BE) drums & electronics

 19H30 - 20H30 
 PARCOURS IMPROVISE FINALE  

SATOKO FUJII (JP) piano
SEPPE GEBRUERS (BE) keyboards
PETER JACQUEMYN (BE) double bass
HANNE DE BACKER (BE) baritone saxophone
AI TOMONO (JP) violin
CHRISTIAN PROUVOST (FR) trumpet
SAMUEL CARPENTIER (FR) trombone
VINCENT DE BAETS (FR)baritone saxophone
 drums
PETER ORINS (FR) drums

 20H30 - 22H 
 GUIDO SHIFFERS & ALL GO RHYTHM à LA VISITEURS

GUIDO SCHIFFER (BE) violin
PETER FLYNN (IR) text & voice
MEKKI (BE) text & voice
BART MARIS trumpet
MARC DE MAESENEER (BE) baritone saxophone
EDWARD CAPEL (NL) tenor saxophone
FILIP WAUTERS (BE) electric & baritone guitar
LODE VERCAMPT (BE) cello
REINHARD VAN BERGEN (BE) violin
ALAN GEVAERT (BE) electrische bass
GIOVANNI BARCELLA (IT) drums

 

                      site & logo: made by MNDesign 2019
                    
  poster artwork copyright of MNDesign 2019
                      
a Q'Onda? vzw production